Majstrovstvá Európy sme zvládli úspešne

JSP_3674 otvaraci ceremonial

Januárový šampionát v Bratislave prekonal všetky očakávania, fanúšikovia sa postarali o neopakovateľnú atmosféru, chválou nešetrila ani odborná verejnosť. Ako odznelo na valnom zhromaždení Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu, zisk by mal pomôcť aj reprezentácii, ktorú čaká olympijská kvalifikácia.

Počas piatich januárových dní navštívilo Zimný štadión Ondreja Nepelu 35 500 divákov, čo je o 10 000 viac ako bol predpoklad. ,,Ako prvé boli vypredané víkendové programy, na ktoré sme museli rozšíriť kapacitu o takmer 900 miest,“ konštatuje prezidentka Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Felicitas Babušíková. Prvý deň majstrovstiev prišlo do haly vyše 6 000 študentov a dôchodcov. ,,Bol to odvážny počin, no bezplatný vstup pre tieto skupiny sa ukázal ako vskutku dobrý ťah. Sme radi, že sa na štadión dostali deti z rôznych kútov Slovenska, napríklad z Veľkého Krtíša či Humenného,“ hovorí Babušíková.

 Šampionát top udalosťou

Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní boli kľúčovou športovou udalosťou tohto roka na Slovensku. Verejnoprávna RTVS odvysielala 25 hodín priamych prenosov, reportáží, či štúdií. Krasokorčuliarske súťaže sledovalo v priemere 160 000 divákov. ,,Čo sa týka hodnotenia spokojnosti prenosov, obsadili naše majstrovstvá druhé miesto, hneď za minuloročnou Tour de France s Petrom Saganom,“ zdôraznil predseda organizačného výboru Martin Letenay.

Náklady stúpli, zisk je prekvapením

Celkové náklady na šampionát sa vyšplhali z plánovaných 1,5 milióna na 2,1 milióna eur. Celkové príjmy predstavujú 2,8 milióna eur. Čistý zisk z majstrovstiev Európy je 750-tisíc eur. ,,Je to nad naše očakávania. Ide o kapitál, ktorý Slovenský krasokorčuliarsky zväz v minulých rokoch nemal, na prevádzku sme od ministerstva školstva dostávali okolo 180 000 eur ročne,“ vysvetľuje Martin Letenay. So ziskom plánuje zväz hospodáriť rozvážne. „Máme pred sebou dva olympijské cykly a budeme chcieť všetky investície zúročiť. Máme konečne aj vlastné zdroje na financovanie štátnych rozvojových projektov, ktoré si vyžadujú spolufinancovanie, “ prízvukuje Letenay.

Podpora reprezentácie

Slovenský krasokorčuliarsky zväz plánuje investovať časť zisku aj do podpory reprezentantov, ktorých čakajú o dva roky Zimné olympijské hry v Pjongčangu. Pre Nicole Rajičovú a tanečný pár Federica Testa, Lukáš Csölley je tento olympijský cyklus mimoriadne dôležitý. ,,Je to naše zlato, naši špičkoví reprezentanti sú na vrchole výkonnosti. Očakávame, že sa prebojujú na olympiádu a zväz sa bude snažiť vytvoriť im najlepšie podmienky, aby mohli podať maximálne výkony,“ hovorí o plánoch plány predseda organizačného výboru Martin Letenay. Už teraz však predstavitelia zväzu myslia na nástupcov súčasných reprezentantov. ,,Musíme pripravovať ďalšiu generácie. Chceme investovať do prípravy talentovanej mládeže, tak, aby nám vyrástli takí pretekári, akých máme teraz,“ uzatvára Letenay.

 

Posun v rebríčkoch

Podľa posledných štatistík ISU z 30. apríla sa Federica Testa a Lukáš Csölley vyšplhali v svetovom rebríčku na 11. miesto, oproti minulému roku si polepšili o štyri miesta. „V tomto hodnotení sú spomedzi Európanov na šiestom mieste. Nicole Rajičová sa z 18. posunula na 17. priečku a je deviatou spomedzi úspešných Európaniek,“ pridáva aktuálne správy Felicitas Babušíková. Organizačný výbor januárového šampionátu dostal od najvyšších predstaviteľov Medzinárodnej korčuliarskej únie pochvalu za organizáciu tohtoročných majstrovstiev Európy. Zároveň im funkcionári vyjadrili podporu pri uchádzaní sa o ďalší šampionát, a to nielen európsky.

Powered by WordPress and Bootstrap4